| Engine Displacement | 154.9 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | 4 -Stroke,1-Cylinder, Air cooled | |
| Mileage Per Liter | 64 KM/L Mileage | |
| Top Speed Ability | 127 KM/H Top Speed | |
| Maximum Power | 14.6 BHP @ 8000 rpm | |
| Maximum Torque | 14 NM @ 6000 rpm | |
| Kerb Weight | 140 KG Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Disc |
| Name | Suzuki Gixxer SF FI |
|---|---|
| Model | Gixxer SF FI |
| Color | Blue, Metallic Sonic Silver, Glass Sparkle Black |
| Price | Tk 219,950 |
| Brand | Suzuki |
| Type | Sports Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, 2 Valve, SOHC |
|---|---|
| Displacement | 154.9 cc |
| Maximum Power | 14.8 PS @ 8000 rpm |
| Maximum Torque | 14 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Info not available |
| Ignition | Info not available |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 56 mm |
| Stroke | 62.9 mm |
| Compression Ratio | Info not available |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 48.54 kmpl |
|---|---|
| Highway Mileage | 55.00 kmpl |
| Max Speed | 127 Kmph |
| Chassis | Sports Bikes |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Swing Arm, Mono Suspension |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 2050 mm |
|---|---|
| Width | 785 mm |
| Height | 1085 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Kerb Weight | 140 kg |
| Headlight | Halogen |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 3 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-100/80-17, Rear :-140/60-R17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-17 inch, Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 33 psi |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12 V, 3 Ah |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | No |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
The bike is good, but there is no advertisement in my city.
Engine Disp: 160cc Engine
Engine Type: 4 Stroke, Single cylinder, Liquid-cooled, SOHC
Mileage PL: 35 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 130 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 17 Bhp @ 8000 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 154.9 cc Engine
Engine Type: 4 -Stroke,1-Cylinder, Air cooled
Mileage PL: 64 KM/L Mileage
Top Speed: 127 KM/H Top Speed
Maximum Power: 14.6 BHP @ 8000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 150 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 3-Valve
Mileage PL: 45 kmpl Mileage
Top Speed: 90 kmph Max Speed
Maximum Power: 11.4 bhp @ 7000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 150 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 3-Valve
Mileage PL: 45 kmpl Mileage
Top Speed: 90 kmph Max Speed
Maximum Power: 11.4 bhp @ 7000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →